Makinenin Bakımı

BAKIM VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Direk çakma makinesinin bakımı ve uyulması gereken kurallar şu şekildedir:

Baş kısımda çakma tabancasının bulunduğu hortumun herhangi bir kırılma vs. durumla karşılaşmaması için sadece mevcut durumun kontrolü gerekmektedir. Arka kısımda çakma asansörünün bulunduğu I profilden oluşan rayın, devamlı surette gresli bir şekilde tutulması gerekmektedir. Gresleme işlemi içeride bulunan beyaz tekerleklerin düzgün çalışabilmesi için gereklidir. Hava şartlarına vs. bağlı durumlardan etkilenebileceği için devamlı olarak operatör tarafından temizlendikten sonra yağlama işlemi yapılmalıdır.

Bu noktadan sonra diğer bağlantı mafsallarında iç tarafta gresörlükler bulunmaktadır. Bom kolunun ve bağlantısı olan pistonların hareketini kolaylaştırmakta olup gresörlüklerin de devamlı şekilde kontrol edilmesi ve gresörlüklerden gres basılması gerekir. Gresleme işlemlerine yan taraftaki kanallardan yağ çıkana kadar devam edilmelidir.

Yere basma ayakları zeminin açısına göre hareket edebildiğinden, bu noktalarda da gresörlük bulunmaktadır. Bu gresörlüklerden yine iç taraftan çıkana kadar yağ basma işlemi tekrarlanmalıdır. Gres yağının kurutulması ya da eksilmesi halinde ayak tabanları yere düz basmaya veya en son kaldırıldığı açıda basmaya çalışacağından piston milini zorlayacak ve eğilmesine kadar sebebiyet verecektir. Ayakları yere oturtmadan, çakma makinesini gözle belli bir teraziye almadan çakma işlemini kesinlikle başlatmamak gerekmektedir.En son direk çakma işlemi sona erdikten sonra araç hareket etmeden önce yere basma ayaklarının mutlaka kaldırılması gerekmektedir. Yere bastığı halde aracın hareket etmesi halinde, piston mili eğilme yapacak ve pistonun çalışmasını engelleyecektir.

Çakma işlemi tamamlandıktan sonra bom kolunun bir sonraki çakmaya geçmeden önce mutlaka toplanması ve makinenin kapalı konuma getirilmesi gerekmektedir. Kısa süre sonra tekrar direk çakılacak olsa dahi bu işlem yapılmadığı takdirde bağlantı noktalarından aracın sarsılmasıyla beraber çıkma hareketi yapacak ve bir süre sonra pistonların ve gövdenin bağlantılı olduğu milleri saracak ya da kesmesine sebep olacaktır. Çünkü ön taraftaki yük, cihaz için yeterli miktarda olup hareketli olarak çalışacak şekilde dizayn edilmemiştir.

 Bom kolunun kapatılması ise; kol sağa dönüş yönünde çekilerek sağa doğru hareket ettirilir. Bom kolunun üst taraftaki bom profiline oturtularak kapatılmaması gerekir. Bu işlem sonrasında orada bulunan hidrolik borular ve tesisat kesinlikle zarar görecektir. Kullanıcının bu noktada dikkatli olması  ve kapatma işlemini alt bom profiline doğru yapması gerekir.

                Bom indirildikten sonra dayama pistonu, yani bomu yukarı-aşağı hareket ettiren pistona çok fazla yük vermemek, dayama mafsalının zarar görmesini engellemek için kauçuk bölüme temasını gördükten sonra bom işlemi tamamlanır. Bom indirme kolu daha fazla zorlandığında ilk önce dayama bölümüne zarar verip kırma ihtimali çok yüksektir. Bu da bir kullanıcı hatasıdır; mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir.  Bomu kapattıktan sonra, araçta ilk başta ve en sonda kesinlikle kontrol edilmesi gereken bir diğer husus da asansörün en alt konumda olmasıdır. Asansörün en alt konumda olması, asansör kolunun korunmasını sağlayacaktır. Asansör kolunun I profilini eğmesini engellemek için ve genel olarak bom kolunun ve asansör kolunun zarar görmesini engellemek için asansörü ve çakma tabancasının olduğu bölümü mutlaka en alt bölümde bırakmak gerekir.

Bir sonraki işlem yapılmaya başlamadan önce tekrar istenen pozisyonu alabilir. Ama bunu yapmadan önce muhakkak araç hareket ederken ve kapalı konumdayken en alt pozisyonda olması gerekmektedir.

Son olarak, araç üzerindeki bütün işlemler sona erdikten sonra yere basma ayaklarını, zemin engebeliyse teker teker, değilse tercihe göre aynı anda da indirebilmek mümkündür. Bu şekilde çakma makinesinin ömrü uzatılıp oluşabilecek kullanıcı hatalarını ve sahada oluşacak hataları en aza indirgemek mümkün olacaktır.